Centrum Diagnozy i Terapii Neurologopedycznej
Lokalizacja : ul. Braille’a 2/1, Poznań
Kontakt : 608 478 305
Udary mózgu stanowią trzecią w kolejności przyczynę zgonów na świecie, a jednocześnie główną przyczynę niepełnosprawności. Najczęściej występują wśród ludzi starszych, jednak zdarzają się również u osób młodych. Udar mózgu jest jedną z przyczyn zaburzeń w mówieniu. Mogą one mieć charakter afazji lub dyzartrii. Utrudnia to bądź uniemożliwia porozumiewanie się chorego z otoczeniem. Powoduje to znaczące pogorszenie jakości życia chorego. W związku z tym tak ważna jest odpowiednio wcześnie rozpoczęta terapia logopedyczna, która może umożliwić choremu znaczną poprawę w zakresie komunikacji z otoczeniem.
Terapia logopedyczna przygotowywana jest indywidualnie dla każdego pacjenta, gdyż „ nie ma czystej postaci afazji” jak również nie ma „jednej recepty na usuwanie afazji”
Sprawdź, czy mowa Twojego dziecka rozwija się prawidłowo:
Zachęcamy do regularnych konsultacji z neurologopedą, aby mieć pewność , że rozwój mowy Waszego dziecka jest prawidłowy. W przypadku zdiagnozowanych nieprawidłowości, wcześniejsze rozpoczęcie działań terapeutycznych zwiększa szanse na ich powodzenie.
Wskazaniem do zasięgnięcia porady logopedy lub rozpoczęcia systematycznej terapii logopedycznej powinny być następujące sygnały:
Pojawienie się mowy w istotny sposób zmienia psychiczną sferę człowieka i jego działalność. Procesy poznawcze do których należą myślenie,percepcja, pamięć, uwaga, wyobraźnia oraz emocje kształtują się przy udziale mowy. Na całokształt rozwoju dziecka w dużej mierze wpływa mowa, gdyż to ona pozwala nawiązać kontakty społeczne i daje możliwość komunikacji.
Dzieci najchętniej wypowiadają się słownie w czasie zabaw i podczas swobodnej działalności podczas których logopeda może stymulować wszystkie ważne funkcje np. oddech, głos, słuch, wymowę, a także formy gramatyczne uwzględniając przy tym akcent, melodię, rytm mowy. Zabawa u dzieci w wieku przedszkolnym stanowi dominujący sposób nauki. W trakcie spotkania proponuje ciekawe zajęcia z wykorzystaniem wielu atrakcyjnych materiałów, aby prowadzone przeze mnie zajęcia były dla dziecka interesujące i przynosiły pozytywne efekty.
Terapia logopedyczna prowadzona w zakresie afazji obejmuje:
Terapia logopedyczna w zakresie dyzartrii obejmuje:
Terapia logopedyczna przygotowywana jest indywidualnie dla każdego pacjenta, gdyż „ nie ma czystej postaci afazji” jak również nie ma „jednej recepty na usuwanie afazji”